6060 Industrial Fiber Laser Cutter for Stainless Steel
★★★★★
JW6060
Work Area - 2×2 ft / 600× 600 mm
Meeting CE Standards in Terms of Quality & Safety
24-Month Limited Warranty for Entire Machine
Consumables Provided at Agent Price
Free Lifetime Technical Support
Features
01
Separated tabletop prevents deformation after long working hours
02
Finished table surface ensures flatness and improves cutting accuracy
03
X-axis and funnel smoke extraction reduces dust pollution
04
High-strength aluminum beam and pin-type fixing prevent diagonal deviation
Parameters
| Model | JW6060 |
| Laser source | MAX 1000W/ 1500W/ 2000W/ 3000W |
| Working area | 600X600mm |
| Controller | Cycput |
| Motor | Donra/ Delta |
| Transmission | Ball screw transmission |
| Machine weight | 1500kg |
| Laser cutting head | Raytools |
| Cutting speed | ≤30m/min depending on the material |
Machine Details

Laser Head
Auto-focus fiber cutting head: Its built-in motor drives the focusing lens to adjust position within 24mm linearly. Programmed continuous focus enables fast piercing of thick plates and automatic cutting for plates with different thicknesses and materials.

Water chiller
Precision water chiller, the temperature can becontrolled +0.3C, it has two functions ofconstant temperature and intelligent temperatureregulation.

XY axis ball screw transmission
Adopts high-precision ball screw drive for X/Y axes, delivering ultra-stable transmission, positioning accuracy and smooth operation. Effectively eliminates running deviation, ensuring precise cutting edges and consistent processing quality for long-term use.

Electrical box
The wiring of our electric box is neatly planned,and it is easy to identify by using different colors
Industry Applications
Video
RELATED PRODUCTS
Navigation
Request a Quote