Heavy Duty CO2 Laser Cutter With 300W Power
★★★★★
JW1325-M7-P
Work Area - 4×8 ft / 1300× 2500 mm
Meeting CE Standards in Terms of Quality & Safety
24-Month Limited Warranty for Entire Machine
Consumables Provided at Agent Price
Free Lifetime Technical Support
Features
01
Highest precision cnc co2 laser cutting machine for superior edge quality
02
Heavy-duty industrial co2 laser cutter with reinforced welded frame
03
Acrylic co2 laser cutting machine with ultra-fine engraving capability
04
150w co2 laser cutting machine option for deep cutting on thick acrylic
Parameters
| Parameters | JW-1325M7 |
| Working area | 1300*2500 mm |
| Packing size | 3420* 2030*1300mm |
| Gross weight | 1000kg |
| Supply voltage | AC110V-220V±10% |
| Engraving speed | 0-60000mm/min |
| Cutting speed | 0-36000mm/min |
| Power | 100w/150w/180w/300w/500w/600w |
| Competible software | corelDraw, AutoCAD, photoshop |
| Positioning Accuracy | ≤±0.05mm |
| Cooling mode | Water-cooling and protection system |
| Mininum Shaping Character | English1x1mm,Chinese 2×2mm |
| Graphic format supported | BMP,PLT,DST,DXF,AI |
Cutting thickness of different laser power for reference Power Acrylic Wood MDF 80~100W 8mm 8mm 3mm 100~120W 12mm 11mm 5mm 130~150W 15mm 15mm 18mm 150~180W 18mm 18mm 10mm 300W 25mm 25mm 18mm 500W 28mm 25mm 20mm 600W 40mm 35mm 30mm
Machine Details

Laser Head
The laser head can be digitally adjusted, simple and convenient Pointer-type automatic focusing, fast and accurate calibration of focal length

Enclosed Rail System
With its enclosed rail system blocking particulate contamination, the CO₂ laser cutting machine achieves both sustained precision and greater resilience in diverse working conditions.

Motor
The motor is vertically installed at the same resonance point to reduce vibration, equipped with high-precision copper gears for excellent corrosion resistance, ensuring stable operation and superior cutting effect.

Optical Frames
Optical lens mount, fast heat dissipation, reduced need for adjustment, and more stable optical path.

Drawer
The waste drawer can conveniently collect cutting leftovers and is easy to pull out for cleaning, keeping the countertop tidy and improving operating efficiency.

All-in-One Design
Integrated design eliminates the need for external devices, maximizing space savings and simplifying installation and maintenance procedures.
Industry Applications
Video
RELATED PRODUCTS
Navigation
Request a Quote