Heavy Duty CO2 Laser Cutter With 600W
★★★★★
JW1325-M6-P
Work Area - 4×8 ft / 1300×2500 mm
Meeting CE Standards in Terms of Quality & Safety
24-Month Limited Warranty for Entire Machine
Consumables Provided at Agent Price
Free Lifetime Technical Support
Features
01
Affordable and reliable, perfect for small businesses starting out
02
Clean cutting on acrylic, wood, fabric and leather with smooth edges
03
Easy to operate with minimal professional training required
04
Flexible power options from 80W to 600W for different material needs
Parameters
| Model | JW1325-M6 |
| Spindle Power | Air/ water cooling spindle 3.0kw |
| Packing size (L*W*H) | 3400*2250*1650mm |
| X,Y,Z Traveling Positioning Accuracy | ±0.03/2000mm |
| Operating System | Richauto DSP control system |
| Workpiece minimum width | 80mm |
| X,Y,Z Rail and Trasmission | X Y axis gear transmission, Z axis Ball Screw |
| Weight | 1200kg |
| Total power | 7.8kw |
| Cutting thickness of different laser power for reference | |||
| Power | Acrylic | Wood | MDF |
| 80~100W | 8mm | 8mm | 3mm |
| 100~120W | 12mm | 11mm | 5mm |
| 130~150W | 15mm | 15mm | 18mm |
| 150~180W | 18mm | 18mm | 10mm |
| 300W | 25mm | 25mm | 18mm |
| 500W | 28mm | 25mm | 20mm |
| 600W | 40mm | 35mm | 30mm |
Machine Details

Laser Head
The laser head can be digitally adjusted, simple and convenient Pointer-type automatic focusing, fast and accurate calibration of focal length

Optional Worktables: Blade & Honeycomb Table
Blade table for thick materials with strong load-bearing and stable performance; Honeycomb table for precise, deformation-free cutting.

Enclosed Rail System
With its enclosed rail system blocking particulate contamination, the CO₂ laser cutting machine achieves both sustained precision and greater resilience in diverse working conditions.

Motor
The motor is installed vertically and at the same resonance point to reduce vibration and improve the effect.

Dust Cover for Lens
The lens barrel protective cover is dust-proof, splash-proof and high-temperature-proof, protecting the lens and ensuring accurate and efficient cutting.
Industry Applications
Video
RELATED PRODUCTS
Navigation
Request a Quote