1325 Dual Head Hybrid Fiber and CO2 Laser Cutting Machine
★★★★★
JW1325-2in1
Work Area - 4×8 ft / 1300× 2500 mm
Meeting CE Standards in Terms of Quality & Safety
24-Month Limited Warranty for Entire Machine
Consumables Provided at Agent Price
Free Lifetime Technical Support
Features
01
One machine cuts both metal and non-metal – no need to purchase separate fiber and CO₂ lasers
02
Saves valuable workshop space with a compact dual-laser design
03
Heavy-duty frame ensures stable cutting quality day after day
04
Easy to learn and operate with user-friendly control software
Parameters
| Fiber Laser Cutting Parameters | |
| Application | LASER CUTTING |
| Applicable Material | Metal |
| Condition | New |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Cutting Area | 1500mm*3000mm |
| Guide rail | HINWIN |
| Graphic Format Supported | AI, BMP, Dst, Dwg, DXF, DXP, LAS, PLT |
| Cutting Thickness | 0-100mm |
| CNC or Not | Yes |
| Cooling Mode | WATER COOLING |
| Control Software | cypcut |
| Place of Origin | China |
| Reducer | shimpo |
| Laser Source Brand | MAX |
| Laser Head Brand | Boci-BLT310 |
| Servo Motor Brand | Servo |
| Control System Brand | Cypcut |
| Weight (KG) | 2000KG |
| CO2 Laser Cutting Parameters | |
| Model | CO2 Laser 1325M7-C |
| Laser tube | Reci (Option:EFR, Yongli) |
| Laser type | Glass cavity sealed CO2 laser wavelength 10.6um |
| Laser tube cooling | Pure circulating water cooling |
| Model | 1325/1625/1530/2030/2040 |
| Working voltage | AC 220V±10%, 50/60HZ |
| Total power | <3KW |
| Energy regulation | 0-100%stepless control,0-100% adjustable in software |
| Control system | Ruida control system |
| Motor and Drive | Stepper motor and driver |
| Transmission | Belt for X axis, gear rack transmission for Y axis |
| Table | Blade or Honeycomb |
| Positioning accuracy | ≤±0.05mm |
| Cutting speed | 0-600mm/s |
| Engraving speed | 0-1200mm/s |
| Supporting Software | Photoshop, AutoCAD, CoreLDRAW |
| Gross Weight | 450kg |
| Logistical Packaging | 1950*1700*1250mm |
Machine Details

Fiber Laser Head Boci-BLT310
Anti-collision design, height adjustment high sensitivity.

CO2 Laser Head
The laser head is equipped with a scale and digital adjustment, which is simple and convenient

Water Chiller
Precision water chiller, the temperature can be controlled +0.3℃, it has two functions of con- stant temperature and intelligent temperature regulation.
Industry Applications
Video
RELATED PRODUCTS
Navigation
Request a Quote