CCD Camera CO2 Laser Cutter for Fabric
★★★★★
JW1610-M7-S
Work Area - 5×3 ft / 1600× 1000 mm
Meeting CE Standards in Terms of Quality & Safety
24-Month Limited Warranty for Entire Machine
Consumables Provided at Agent Price
Free Lifetime Technical Support
Features
01
Auto feeding CO2 laser cutter for roll fabric
02
Cut fabric with clean edge and stable output
03
High speed fabric laser engraving for bulk orders
04
Industrial co2 laser cutting machine for textile
Parameters
| Brand | JOWUEY |
| Model | 1610 CO2 Laser Cutter |
| Laser tube | Reci (Option:EFR, Yongli) |
| Laser power | 80W 100W 150W 300W |
| Working voltage | AC 220V±10%, 50HZ, 60HZ |
| Packaging Size | 2220*1570*1250mm |
| Control system | Ruida control system |
| Motor and Drive | Stepper motor and driver |
| Positioning accuracy | ≤±0.05mm |
| Cutting speed | 0-600mm/s |
| Engraving speed | 0-1200mm/s |
| Working area | 1600*1000mm |
| Supporting Software | Photoshop, AutoCAD |
| Support Computer system | Windows11/10/8/7 |
| Cutting Thickness by Laser Power | |||
| Power | Acrylic | Wood | MDF |
| 80~100W | 8mm | 8mm | 3mm |
| 100~120W | 12mm | 11mm | 5mm |
| 130~150W | 15mm | 15mm | 8mm |
| 150~180W | 18mm | 18mm | 10mm |
| 300W | 25mm | 25mm | 18mm |
Machine Details

Laser Head
The laser head can be digitally adjusted, simple and convenient Pointer-type automatic focusing, fast and accurate calibration of focal length

Enclosed Rail System
With its enclosed rail system blocking particulate contamination, the CO₂ laser cutting machine achieves both sustained precision and greater resilience in diverse working conditions.

Motor
The motor is vertically installed at the same resonance point to reduce vibration, equipped with high-precision copper gears for excellent corrosion resistance, ensuring stable operation and superior cutting effect.

Optical Frames
Optical lens mount, fast heat dissipation, reduced need for adjustment, and more stable optical path.

Drawer
The waste drawer can conveniently collect cutting leftovers and is easy to pull out for cleaning, keeping the countertop tidy and improving operating efficiency.

All-in-One Design
Integrated design eliminates the need for external devices, maximizing space savings and simplifying installation and maintenance procedures.
Industry Applications
Video
RELATED PRODUCTS
Navigation
Request a Quote