China 6 in 1 Welder and Cutter Machine Cnc
★★★★★
JW1390-6in1
Work Area - 4×3 ft / 1300× 900 mm
Meeting CE Standards in Terms of Quality & Safety
24-Month Limited Warranty for Entire Machine
Consumables Provided at Agent Price
Free Lifetime Technical Support
Features
01
Six functions in one: CO2 cutting, engraving, fiber cutting, handheld welding, cutting, and cleaning
02
1200W fiber laser cuts 0.5-3mm metal; 130W CO2 laser cuts up to 25mm acrylic and wood
03
Handheld welding supports spot, continuous, and pulse modes for stainless steel and aluminum
04
Modular laser head design enables quick switching between fiber and CO2 applications
Parameters
| Parameters | 1390-M7S-6-in-1 |
| Laser Power | 1200W Fiber Laser +130WCO2 Laser |
| Functions | Welding/cutting/Rust Removal & cleaning/CNC Metal cutting/co2 cutting/co2 Engraving |
| Cutting Thickness | Up To 0.39 in (10mm) with 1,200W Fiber Laser source / Up To 1 in (25mm) with 130W Co2 Laser Tube |
| Working Area | 54.3x36.2 in (1,380x920mm) |
| Max. Working speed | 800 mm/s |
| Cable Length | 8m |
| Acceleration | 1G |
| Exhaust Fan Ca- pacity 2,800 RPM (±10%) | Industrial centrifugal Fans |
| Motor | Servo Motor |
| Guide Rail | Linear Guides Rail |
| Software | Professional industrial Control Software |
| Weight | 610kg/1340 lbs |
| Category | Material | Thickness | Key Parameter | Note |
| 1200W Metal Cutting | Stainless Steel | 1-6mm | Speed: 0.6-15m/min | Thicker = Slower speed |
| Aluminium | 1-4mm | Speed: 1.2-15m/min | High reflectivity material | |
| Brass | 1-3mm | Speed: 1.2-15m/min | High reflectivity material | |
| Carbon Steel | 1-12mm | Speed: 0.4-15m/min | Max cutting thickness 12mm | |
| CO2 Laser Cutting | Acrylic | 3-25mm | 80W: 1-25mm/s 130W: 1-35mm/s | Higher power = Faster speed |
| MDF/Wooden Board | 3-15mm | 80W: 5-20mm/s 130W: 4-30mm/s | Exclude rare hard wood | |
| Leather/Cloth/Paper | Single layer | 80W: 45-300mm/s 130W: 60-350mm/s | High speed for thin materials | |
| PVC | 2-4mm | 80W: 45-60mm/s 130W: 65-80mm/s | Need ventilation for fume | |
| Two-color Board | 2mm | 80W: 35mm/s 130W: 45mm/s | Suitable for engraving & cutting | |
| 1200W Welding | Stainless Steel | 0.5-3.0mm | Scan width: 1.5-4.5mm | Support spot/continuous/pulse welding |
| Carbon Steel | 0.5-3.0mm | Scan width: 1.5-4.5mm | ||
| Aluminium | 1.0-2.0mm | Scan width: 2.5-4mm |
Machine Details

Laser Head
The cutting head remains engaged without returning to the origin after each operation, allowing rapid jumps and precise positioning across the workpiece to achieve seamless, high-efficiency cutting cycles. Modular laser head (Fiber/CO₂) design enables fast switching between cutting, welding, cleaning, and engraving—just swap the head and adjust parameters.
Industry Applications
Video
RELATED PRODUCTS
Navigation
Request a Quote