Marble Bed Fiber Laser Cutter with 10μm Constant Accuracy
★★★★★
JW3016
Work Area - 10×5 ft / 3000× 1600 mm
Meeting CE Standards in Terms of Quality & Safety
24-Month Limited Warranty for Entire Machine
Consumables Provided at Agent Price
Free Lifetime Technical Support
Features
01
Marble lathe bed with 10 μm constant accuracy, permanent non-deformation
02
Heavy-duty motor with reducer for high-speed, high-precision cutting
03
High precision servo motors and German gear rack for accuracy
04
FSCUT control system with stable performance for metal sheet processing
Parameters
| Parameters | HF3016G-7X 6000w |
| Working area | 3000*1600 mm |
| X/Y axis positioning accuracy | ±0.03mm/m |
| Maximum XY axis linkage positioning speed | 140m/min |
| Maximum acceleration along the X/Y axes | 1.5G |
| low-pass filter | 7Hz |
| Maximum speed along the Z-axis | 40 m/min |
| Power | 2000w/3000w/6000w |
| Base station floor area | 8700mm X 2800mm |
| Positioning Accuracy | 10 μm |
Machine Details

Laser Head BOCI-BLT421
This laser head reduces focusing wait time for seamless, efficient cutting. Its 90% optical path water cooling ensures stable operation. It supports one-pass ±45° V/Y/X bevel cutting to cut costs, features real-time lens temperature monitoring to avoid defects, and has an anti-collision design for easy on-site replacement and lower maintenance.

control system FSCUT4000E
Semi-Automatic PET Bottle Blowing Machine Bottle Making Machine Bottle Moulding Machine PET Bottle Making Machine is suitable for producing PET plastic containers and bottles in all shapes.

6000W Chuangxin/Raycus
The MFSC-5000W-6000W single-module CW fiber laser is a high-efficiency, compact, maintenance-free device with excellent beam quality. It enables high-speed thin-sheet cutting and bright medium-thick sheet cutting, improving perforation, cutting, and welding quality. It is widely used in new energy, 3C, and precision processing for metal drilling, cutting, and welding.

Gear Rack Linear Guide
Linear guide rails offer high transmission accuracy, with gear-rack meshing ensuring precise motion trajectories. They have strong load-bearing capacity to withstand cutting forces and other loads. Helical gear transmission ensures smooth operation with low noise and excellent speed performance.After heat treatment, they are wear-resistant,featuring a long service life and low maintenance costs.
Industry Applications
Video
RELATED PRODUCTS
Navigation
Request a Quote