Industrial CO2 Laser Cutting Machine For Acrylic And Wood
★★★★★
JW1390-M5-F
Work Area - 4.27' × 2.95' (51" × 35", 1300mm × 900mm)
Meeting CE Standards in Terms of Quality & Safety
24-Month Limited Warranty for Entire Machine
Consumables Provided at Agent Price
Free Lifetime Technical Support
Features
01
Affordable and reliable, perfect for small businesses starting out
02
Clean cutting on acrylic, wood, fabric and leather with smooth edges
03
Easy to operate with minimal professional training required
04
Flexible power options from 80W to 300W for diverse material needs
Parameters
| Brand | JOWUEY |
| Model | 9060 1390 1610 |
| Working area | 900*600mm 1300*900mm 1600*1000mm |
| Table | Blade, Honeycomb (optional) |
| Transmission | Belt transmission for XY axis |
| Laser tube | Reci, EFR, Yongli, WG (optional) |
| Laser type | Sealed carbon dioxide glass laser tube |
| Positioning accuracy | 0.01mm |
| Engraving speed | 0 - 1100mm/s |
| Cutting speed | 0 - 600mm/s |
| Support Computer system | Windows11/10/8/7 |
| Cutting Thickness by Laser Power | |||
| Power | Acrylic | Wood | MDF |
| 80~100W | 8mm | 8mm | 3mm |
| 100~120W | 12mm | 11mm | 5mm |
| 130~150W | 15mm | 15mm | 8mm |
| 150~180W | 18mm | 18mm | 10mm |
| 300W | 25mm | 25mm | 18mm |
Machine Details

Laser Head
The laser head can be digitally adjusted, simple and convenient Pointer-type automatic focusing, fast and accurate calibration of focal length

Enclosed Rail System
With its enclosed rail system blocking particulate contamination, the CO₂ laser cutting machine achieves both sustained precision and greater resilience in diverse working conditions

motor
The motor is installed vertically and at the same resonance point to reduce vibration and improve the effect.

Dust Cover for Lens
The lens barrel protective cover is dust-proof, splash-proof and high-temperature-proof, protecting the lens and ensuring accurate and efficient cutting.

Drawer
The waste drawer can conveniently collect cutting leftovers and is easy to pull out for cleaning, keeping the countertop tidy and improving operating efficiency.

S&A Chiller Fan Air Pump
The whole machine is equipped with a chiller, fan and air pump for easy maintenance.
Industry Applications
Video
RELATED PRODUCTS
Navigation
Request a Quote