High Speed CO2 Laser Cutter With 150W Power
★★★★★
JW1390-M6-F
Work Area - 4×3 ft / 1300× 900 mm
Meeting CE Standards in Terms of Quality & Safety
24-Month Limited Warranty for Entire Machine
Consumables Provided at Agent Price
Free Lifetime Technical Support
Features
01
High precision co2 laser cutting machine for tighter tolerances
02
Industrial co2 laser cutter with faster speed for batch production
03
Versatile co2 laser wood cutter and acrylic co2 laser cutting machine
04
Reliable co2 laser cutter for factory operations with 1390 work area
Parameters
| Brand | JOWUEY |
| Model | 9060 1390 1610 |
| Working area | 900*600mm 1300*900mm 1600*1000mm |
| Table | Blade, Honeycomb (optional) |
| Transmission | Belt transmission for XY axis |
| Laser tube | Reci, EFR, Yongli, WG (optional) |
| Laser type | Sealed carbon dioxide glass laser tube |
| Positioning accuracy | 0.01mm |
| Engraving speed | 0 - 1100mm/s |
| Cutting speed | 0 - 600mm/s |
| Support System | Windows 7/8/10/11 |
| Cutting thickness of different laser power for reference | |||
| Power/ Peak power | Acrylic | Wood | MDF |
| 80~100W | 8mm | 8mm | 3mm |
| 100~120W | 12mm | 11mm | 5mm |
| 130~150W | 15mm | 15mm | 8mm |
| 150~180W | 18mm | 18mm | 10mm |
| 300W | 25mm | 25mm | 15mm |
Machine Details

Laser Head
The laser head can be digitally adjusted, simple and convenient Pointer-type automatic focusing, fast and accurate calibration of focal length

Enclosed Rail System
With its enclosed rail system blocking particulate contamination, the CO₂ laser cutting machine achieves both sustained precision and greater resilience in diverse working conditions.

Motor
The motor is installed vertically and at the same resonance point to reduce vibration and improve the effect.

Drawer
The waste drawer can conveniently collect cutting leftovers and is easy to pull out for cleaning, keeping the countertop tidy and improving operating efficiency.

S&A Chiller Fan Air Pump
The whole machine is equipped with a chiller, fan and air pump for easy maintenance.

Honeycomb & Blade Table (Optional)
Honeycomb table for precise, deformation-free cutting; Blade table for thick materials with strong load-bearing and stable performance.
Industry Applications
Video
RELATED PRODUCTS
Navigation
Request a Quote