Heavy Duty CO2 Laser Cutter With 300W Power
★★★★★
JW1390-M7-F
Work Area - 4×3 ft / 1300× 900 mm
Meeting CE Standards in Terms of Quality & Safety
24-Month Limited Warranty for Entire Machine
Consumables Provided at Agent Price
Free Lifetime Technical Support
Features
01
Stable co2 laser cutting machine with smooth, clean edges – less rework
02
Factory-direct industrial co2 laser cutter with 24h quote and fast delivery
03
Co2 wood laser cutting machine for consistent batch production quality
04
Acrylic co2 laser engraving machine with low maintenance and long lifespan
Parameters
| Brand | JOWUEY |
| Model | 1390 CO2 Laser Cutting |
| Laser tube | Reci (Option:EFR, Yongli) |
| Laser power | 80W 100W 150W 300W |
| Working voltage | AC 220V±10%, 50HZ, 60HZ |
| Total power | <3KW |
| Control system | Ruida control system |
| Motor and Drive | Stepper motor and driver |
| Positioning accuracy | ≤±0.05mm |
| Cutting speed | 0-600mm/s |
| Engraving speed | 0-1200mm/s |
| Table | Blade or Honeycomb |
| Supporting Software | Photoshop, AutoCAD |
| Support Computer system | Windows11/10/8/7 |
| Cutting Thickness by Laser Power | |||
| Power | Acrylic | Wood | MDF |
| 80~100W | 8mm | 8mm | 3mm |
| 100~120W | 12mm | 11mm | 5mm |
| 130~150W | 15mm | 15mm | 8mm |
| 150~180W | 18mm | 18mm | 10mm |
| 300W | 25mm | 25mm | 18mm |
Machine Details

Laser Head
The laser head can be digitally adjusted, simple and convenient Pointer-type automatic focusing, fast and accurate calibration of focal length

Enclosed Rail System
With its enclosed rail system blocking particulate contamination, the CO₂ laser cutting machine achieves both sustained precision and greater resilience in diverse working conditions.

Motor
The motor is vertically installed at the same resonance point to reduce vibration, equipped with high-precision copper gears for excellent corrosion resistance, ensuring stable operation and superior cutting effect.

Optical Frames
Optical lens mount, fast heat dissipation, reduced need for adjustment, and more stable optical path.

Drawer
The waste drawer can conveniently collect cutting leftovers and is easy to pull out for cleaning, keeping the countertop tidy and improving operating efficiency.

All-in-One Design
Integrated design eliminates the need for external devices, maximizing space savings and simplifying installation and maintenance procedures.
Industry Applications
Video
RELATED PRODUCTS
Navigation
Request a Quote